Dünya Tarihinin Gelmiş Geçmiş En iyi 20 Savaş Filmi – IMDB Puanına Göre

Dünya Tarihinin Gelmiş Geçmiş En iyi 20 Savaş Filmi – IMDB Puanına Göre

Bu zamana kadar sinema tarihinde en çok II. Dünya Savaşı hakkında film çekildi.

En çok izlenen savaş filmlerinin başında ise Er Ryan’ı Kurtarmak ve Cesur Yürek geliyor.

#eniyisavasfilmi #eniyisavasfilmleri #imdbeniyisavasfilmleri #imdbsirasinagoreeniyisavasfilmleri #savasfilmleri #eniyisavasfilmi #dunyatarihinineniyisavasfilmi #gelmisgecmiseniyisavasfilmleri #savasfilmioneri #onerifilmler #filmonerileri #savasfilmleritavsiye #eniyi10savasfilmi #eniyi20savasfilmi #imdbpuaninagorefilmler #savasfilmifragman #savasfilmlerifragman

1- Saving Private Ryan / Er Ryan’ı Kurtarmak:

II. Dünya Savaşının son günlerinde geçen filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturuyor. James Ryan adlı bir eri arayan Amerikan ordusunun yaşadıklarını beyaz perde taşıyan film En İyi Yönetmen, ayrıca En iyi görüntü Yönetimi, En İyi Ses ve En İyi Kurgu dalında Oscar ödülüne layık görüldü.

2- Paths of Glory / Zafer Yolları

Yönetmenliğini Stanley Kubrick’in üstlendiği filmde, askerlerin hem cephede hem de cephe arkasında yaşadıkları anlatılıyor.

3- 1917

Gerçekli zamanlı çekilen bir savaş filmi olan 1917, 1. Dünya Savaşında iki askerin tehlikelerle dolu yolculuğunu anlatıyor. Ayrıca Sam Mendes’in yazıp yönettiği filmin oyuncu kadrosunda yer alan isimler şunlardır: Colin Firth, Dean Charles Chapman, George MacKay ve Daniel Mays

4- Braveheart / Cesur Yürek

1995 yılında gösterime giren film İngiltere – İskoçya savaşında, İskoç halkının özgürlük mücadelesini anlatıyor. Ayrıca Mel Gibson’un yönettiği Braveheart, Imdb Top 250 listesinin 78. sırasında yer alıyor.

5- Inglourious Basterds / Soysuzlar Çetesi

Amerikan bağımsız sinemasının en ünlü isimlerinden Quentin Tarantino’nun çektiği film, 2009 yılında gösterime girdi. Hitler’i öldürmek için kurulmuş bir çetenin maceralarını konu edinen film Fransa’nın başkenti Paris’te çekildi. Soysuzlar Çetesi, başta David di Donatello En İyi Yabancı Film Ödülü olmak üzere toplamda 124 ödül kazandı.

6- Nefes: Vatan Sağ Olsun

Çekimleri Antalya ve Hatay’da gerçekleştirilen Nefes: Vatan Sağ Olsun, Ayrıca 2008 yılının en çok gişe yapan yerli filmlerinden bir oldu.

7- Dunkirk:

Daha çok bilim-kurgu türündeki filmleriyle tanınan Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği film, toplam 450 milyon dolar gişe hasılatı elde etti. İngiltere – Hollanda ortak yapımı olan Dunkirk, Almanya’nın 2. dünya savaşını kaybetmesinde etkili olan Dunkirk çıkarmasını anlatıyor.

8- Dağ:

2012 yılında gösterime giren Dağ filmi, cephanesi tükenmek üzere olan iki askerin arkadaşlık ve kahramanlık öyküsünü konu ediniyor.

9- Black Hawk Down / Kara Şahin Düştü

Somali’deki gizli görev için özel bir ekip oluşturulur. Ordu, Somali’ye indikten kısa bir süre sonra tuzağa düşer.

10- Fury

Cephanesi tükenmek üzere olan beş kişilik bir ekibin Nazi ordusuna karşı verdiği mücadeleyi anlatan filmin yönetmen koltuğunda David Ayer oturuyor. Ayrıca ABD, Çin, Fransa ortak yapımı olan Fury’in baş rollerinde Brad Pitt, John Bernthal, Michael Pena ve Logan Lerman yer alıyor.

11- The Thin Red Line / İnce Kırmızı Hat

Amerikalı yazar James Jones’un aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan filmde 1998 yılında gösterime girdi.

12- Cross of Iron / Zafer Madalyası

Cross of Iron filminde zafer madalyası almayı saplantı haline getirmiş bir komutanın cephe gerisinde yaşadıkları anlatılıyor.

13- We Were Soldiers / Bir Zamanlar Askerdik

Randall Wallace’ın yazıp yönettiği Bir Zamanlar Askerdik filminde, Ayrıca Amerikan ordusunun hangi şartlar altında Vietnam Savaşına girdiği anlatılıyor.

14- War Horse / Savaş Atı

2. Dünya Savaşını bir atn gözünden anlata War Horse, Michael Morpurgo’nun aynı adlı romanından uyarlandı. Ayrıca  2011 yılında çekilen film 6 dalda Oscar’a aday gösterildi.

15- Casualties of War / Savaş Günahları

Brian De Palma’nın yazıp yönettiği Casualties of War, Amerikan Ordusunun Vietnam Savaşı sırasında işlediği savaş suçlarını konu ediniyor. Ayrıca 1989 yılında gösterime giren filmin oyuncu kadrosunda yer alan isimler: Michael J. Fox, Sean Penn ve John C. Reilly.

16- Jarhead / Kavanoz Kafa

Körfez Savaşına katılan askerlerin yaşadığı psikolojik değişimleri beyaz perdeye taşıyan yapım 2005 yılında gösterime girdi.

17- Tigerland / Cehennemin Ortasında

Baş rollerini Colin Farrell ve Clifton Collins Jr’ın paylaştığı film Vietnam Savaşı sırasında Amerikan askerlerinin yaşadığı zorlukları anlatıyor.

18- Tears of the Sun / Güneşin Gözyaşları

Rehin alınan mültecileri kurtarmak için kurulan özel bir ekibin yaşadıklarını konu edinen film 2003 yılında vizyona girdi.

19- Hart’s War / Şeref ve Cesaret

Bruce Wills ve Colin Farrell’in rol aldığı filmde toplama kampına gönderilen bir albayın başından geçen olaylar anlatılıyor.

20- Pearl Harbor:

7 Aralık 1941 tarihinde gerçekleşen Pearl Harbor saldırısını beyaz perdeye aktaran filmin yönetmen koltuğuna Michael Bay oturuyor. Saldırıya hazırlıksız yakalanan Amerikan ordusunun hayatta kalma mücadelesini anlatan yapım dünya genelinde 450 milyon gişe hasılatı elde etti

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.