Ayrık Otunun Faydaları Nelerdir

Ayrık Otu

Ayrık Otu - Agropyrum repens

Latince Adı: Agropyrum repens

Almanca Adı: Ouecke

Diğer İsimleri: Ouecke

Bilinen Bileşimleri: Müsilaj, saponin, şeker, triticin, glikovalin, leviloz, potasyum, demir, silisyum, potar, inozit, inulin, tritisin, manit, A ve C vitamini.

Özellikleri:

Yapısı itibariyle soğuk ve kurudur. Açıcı ve söktürücü özelliğiyle rahatlatır. Çok yıllık olan bitki, kumlu topraklarda, çayırlarda, meralarda ve yol kenarlarında yetişir. Uzun ömürlü bir bitkidir. Memleketimizde İstanbul, Trakya, Muğla ve Anadolu’da yetişir. 20 kadar çeşidi yardır. 30 ile 100 santimetre boyunda olan bitki mayıs ve temmuz ayları arasında açar. Bitki bu çiçeklerdeki tohumların dökülmesiyle ya da toprağa değen yerlerde gövdelerin yeniden kök atmasıyla çoğalır. İlaç için bitkinin beyaz renkteki kökü kullanılır. Ayrık otu, sonbahar aylarında toprağı kazılarak kökleriyle beraber toplanır. Suyla iyice temizlendikten sonra gölgede ya da güneşte kurutulup torbalara doldurulur.

Önerilen Hastalıklar:

Böbrekte ve mesanede olan taşları eritir, rahim tıkanıklıklarını açar. Otun kökü kaynatılıp içilirse, bağırsak ağrılarını dindirir, vücuttaki yapışkan hiltları yok eder. Bol idrar söktürür. İdrar yolları iltihaplarına şifadır. Prostat büyümesini önler. Böbrek yetmezliğine ve sancılara çok fayda verir. Ateşli hastalıklarda kullanıldığı zaman hastayı rahatlatır. Vücuda kuvvet verir. Kanı ve bedendeki toksit maddeleri temizler. Bilinmeyen bir özelliği de ruhani rahatsızlıklara iyi geldiğidir.

Kullanım Şekli ve Dozu:

1 bardak ılık suya kurutulup toz haline getirilmiş 1 çay kaşığı ayrık otu, her gün yemeklerden önce karıştırılıp içilir. Acı olduğu için limon ya da naneyle tatlandırılır. Başka bir tarifinde 20 gram ayrık otu, 1 litre suda kaynatılıp, günde 4-5 çay bardağı içilir. Köküyle beraber yaprağı dövülüp, vücuttaki şişler üzerine uygulanırsa şişler inip, ağrıları diner. Haşlanan ot içine bir miktar bal, biraz biber, bir miktar günlük ve bir miktar müri safi katılıp, tekrar kaynatılır. Oluşan karışımla ağızda gargara yapılırsa, diş ağrıları ortadan kaybolur.

Yan Etkileri: Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.