Aynı Safa Otunun Faydaları Nelerdir?

Aynı Safa Otu

Aynı Safa Otu - Calandula officinalis

Latince Adı: Calandula officinalis

Diğer İsimleri: Nergis, nerkiz, tibbi öküzgözü, şamdan çiçeği, portakal nergisi.

Bilinen Bileşimleri: Calendula sapogenin, eterli yağ, saponinler, glikozitler, carotinoid, xantophyll, acı maddeler, müsilaj, flavonlar ve organik asitler.

Özellikleri:

Bir bahçe çiçeği olan aynı safa çiçeği, bahçelerde ve saksıda süs bitkisi olarak sıkça yetiştirilir. Türkiye’nin pek çok yerinde yetişen otsu bitki, tohumları ile çoğaltılır. Yarım metreye kadar boy atan, bir yıllık dayanıklı bir bitki olan aynı safa, güneşli yerleri kum ve kil karışımı gevşek toprakları sever. Çiçekçilerin yetiştirdiği bir kültür bitkisidir. Portakal sarısı rengindeki çiçekleri mart ayından başlayıp sonbahar sonlarına kadar açar. Çiçeklerinin sabah saatlerinde kapalı kalmayı sürdürmesi, o gün yağmur yağacağına işarettir. Taze olarak kullanmak gerektiğinde yaprakları ve saplarıyla, güneşin en yakıcı olduğu zamanda toplanır. Sonbahar sonlarına kadar bahçelerden taze olarak toplanabilir.

Önerilen Hastalıklar:

İltihap çözücü, antibakteriyel, yara ve mantar hastalıklarını iyileştirici safra salgılarını arttırıcı özellikleri vardır. Krampları çözer, lenf sistemini temizler, adet kanamalarını arttırır. Enfeksiyondan kaynaklanan tüm yüzeysel iltihaplanmalara karşı kullanılabilir. Vücuda kuvvet verir, iştah açıcıdır, sindirimi kolaylaştırır. Tansiyonu düşürür. Bütün yaralara, kanamalara, eziklere, yanıklara ve haşlanmalara, güneş yanığına, zor iyileşen yaralara karşı kullanılır. Kansere ve kanser türü çıbanlara karşı kullanılan bitkilerdendir.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

Çiçekler ve yerüstü kısımları yaz başından sonbaharın başlarına kadar toplanır, gölge bir yerde titizlikle kurutulur.
İyice kurutulan bitkinin yaprakları, ince ince kıyılarak çiçek yaprakları ile karıştırılır. İhtiyaç hissedildiği zaman 1-2 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak kaynar suda 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Bu karışımdan günde 3 defa birer bardak içilir. Bitkinin taze sıkılmış öz suyu, deri kanserinde başarıyla kullanılmaktadır.

Aynı Safa Otu yağı:

1 litre zeytinyağının içine 20 veya daha fazla çiçek konur, güneşte 3 hafta bekletilir, her gün çalkalanır. Elde edilen bu yağ, içten ve dıştan her türlü rahatsızlıklara masaj yaparak kullanılır. Kanser, yara bere, egzama ve her türlü cilt hastalıklarına iyidir.

Yan Etkileri: Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.