Alıç ve Faydaları

Alıç
Alıç

Latince Adı: Crataegus monogyna
Almanca Adı: Weissdorn
Diğer İsimleri: Yemişen Bilinen Bileşimleri: Tanen, trimethylamin, C vitamini, flavon türevleri, procyanidin, oligomerler ve triterpen türevleri taşımaktadır.

Özellikleri:

Uzun yıllardır geleneksel tedavi yöntemlerinde kullanıl alıç bitkisi, kırlar ve dağlık bölgelerde yetişir. Kırmızı ve sarı meyveleri tam bir C vitamini kav nağıdır. Meyveleri küçük muşmulaya benzer. Bahar aylarında açan 2 ile 4 metre yüksekliğindeki bitki, ülkemizde en çok Batı ve Güney Anadolu Bölgesi’nde yetişir.

Önerilen Hastalıklar:

Kalp hastalığına karşı en yaygın doğal reçetelerden biridir. Kalp yetmezliği, yüksek tansiyon gibi sorunlara karşı kullanılır. İçinde bulunan etken maddelerin kan ve dolaşım üzerine olumlu etkisi vardır. Aynı zamanda güçlü antioksidanlar olduklarından, dokuları serbest radikal hastalıklardan da korurlar. Çok iyi bir beyin süzücüdür. Özellikle yaşlılarda görülen kalp atışlarının hızlanmasıyla birlikte olan kalp ritmi bozukluklarında faydalı olabildiği görülmüştür. Kalple ilgili olan bu etkileri, uzun süreli kullanımda kendini göstermektedir. Alıç içerdiği maddeler açısından vücutta birikme, zehirlilik ve alışkanlık yapma gibi özellikleri bulunmadığından uzun süreli kullanıma uygundur.

Kullanım Şekli ve Dozu:

1 bardak sıcak suya, 1 tatlı kaşığı çiçek ve yaprak konulur. 20 dakika sonra süzülür, bu suya 2 veya 3 çay kaşığı bal ilave edilip, günde 2-3 bardak içilirse, kalp çarpıntısı, ritim bozukluğu, kalp krizi sonrası yüksek kan basıncı durumlarında faydalı olur. Aynı icecek uykusuzluk, dikkati toplayamama, yüksek tansiyon, baş dönmesi ve kulak çınlamasında da şifa verir.

Yan Etkileri:

Kalp ilaçları kullanan şahısların, alıç bitkisinin mutlaka doktor kontrolünde kullanması gerekir. Bazı zamanlarda nadir olarak bulantı ve uyuşukluk yapabilir. Hamilelik döneminde kullanılmaz. Glikozit içeren kalp ilaçlarıyla (Digitalis gibi) ve beta blokerlerle beraber kullanılması, bu ilaçların etkisini artırabileceğinden önerilemez.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Ahmet Arasan dedi ki:

    Alıç kullanıcı yorumları burada paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.