Akdiken (Acı Çehre) Neye İyi Gelir

Acı Çehre

Akdiken – Acı Çehre – Barut Ağacı

Akdiken (Acı Çehre)

Latince Adı: Rhamnus cathortica
Almanca Adı: Kreuzdorn
Diğer İsimleri: Geyikdikeni, barut ağacı.
Bilinen Bileşimleri: Şekerler, organik asitler, yağ, rhamnoxanthin ve locain isimli sarı renk maddeleri, rhamno-emaodin, emodin ve crysophanol isimli antrakinon türevleri denilen kimyasalları taşır. Ayrıca flavon glikozitleri de içerir.

Özellikleri:

Akdiken genel olarak tüm Avrupa’da ve Türkiye’nin hertarafında, Kuzey Anadolu dağlarında yetişir. Ormanlarda, ağaç aralarında büyüyen, boyu 4-5 metreyi bulan bodur ağaç, mayıs ve haziran aylarında küçük sarı, yeşil renkli çiçekler açar. Park ve bahçelerde süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir. Bezelye büyüklüğünde olan morumsu siyah renkteki meyveler, kurutulup veya şurup yapılıp saklanır.

Önerilen Hastalıklar:

Peklikte, karaciğer yetersizliğinde çok kullanılır. Karın ağrısına iyi gelir. 1-2 yıllık dal kabukları, bağırsakları tahriş etmeden çalıştırır. Müshil etkisi gösterir.
Kullanım Şekli ve Dozu: 1 bardak suya toz halinde bulunan akdiken otundan 1 çay kaşığı konulur. Günde 1 veya 3 defa içilir. Meyvelerinden 15-20 tane yenildiğinde ishal yapar. 20’den fazla yenmemelidir. 25 gram akdiken yaprağı, 1 litre suda kaynatılıp günde 2 bardak içilirse kanı temizler.

Yan Etkileri:

Bitkinin müshil olarak kullanılması sırasında genellikle hafif bir bulantı ve karın ağrısına yol açar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.